To jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z okresu XVIII wieku. Zobaczysz tu jak żyli dawni gdańscy patrycjusze. W poczuciu klimatu historii tego miejsca pomogą Ci rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk. Przygotowali oni szereg inscenizacji odsłaniających całkiem zabawne i całkiem poważne kulisy życia codziennego naszych przodków.
Zwiedzanie w turach co 30 minut.
Na pierwszym piętrze od ulicy położony jest salon, najbardziej reprezentacyjne wnętrze domu. Pomieszczenie dekorowane jest białymi boazeriami z płycinami przedstawiającymi antyczne budowle. Ściany powyżej boazerii pokrywają tkaniny. Sufit zdobi rozbudowana dekoracja sztukatorska, która była niegdyś złocona i malowana barwnie. Uwagę w tym wnętrzu zwraca także angielski dziesięcioramienny świecznik.
Duża jadalnia położona jest od strony podwórza, na boazeriach przedstawione zostały tematy mitologiczne i antyczne, rzymskie budowle, ściany wyściela adamaszkowa tkanina.
W oficynie bocznej zlokalizowane są trzy niewielkie saloniki z boazeriami dekorowanymi przedstawieniami owadów, kwiatów, ptaków. Jeden z nich służył jako pokój muzyczny.
Na drugim piętrze dawne sypialnie oraz salonik pełnią obecnie funkcję sal wystaw czasowych.
W oficynie poprzecznej znajduje się mała jadalnia a w niej stół i krzesła pochodzące z dawnego wyposażenia domu. Na parterze oficyn zlokalizowane zostały pomieszczenia gospodarcze: sień, kuchnia, w której znajdują się sprzęty kuchenne oraz spiżarnia.
foto: Dariusz Kula / mat. prasowy / Muzeum Gdańska
Godziny zwiedzanie 19:00 – 01:00, ostatnie wejście 23:50
W każdym z oddziałów będą obowiązywać ograniczenia w ruchu podyktowane zasadami bezpieczeństwa każdego z udostępnionych obiektów.
Muzeum Gdańska? Byłem tu!
Ile muzeów jest w stanie zwiedzić uczestnik podczas Nocy Muzeów? Pora to sprawdzić! Zapraszamy Cię do wybrania się w nocną podróż po oddziałach Muzeum Gdańska.
Odwiedź przynajmniej 3 oddziały i wykonaj w nich selfie.
Następnie wrzuć posta na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hasłem „Muzeum Gdańska? Byłem/am tu!”, oznaczając profil „Muzeum Gdańska”. Napisz, jakie miejsca przedstawiają fotografie (np. Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej).
Wyślij Muzeum Gdańska wiadomość Messengerem z linkiem do posta lub jego screenem oraz nazwą książki wydanej przez nasze Muzeum, którą chciał(a)byś otrzymać.
Uważasz, że nasze wyzwanie to dla Ciebie pestka? Za każdy kolejny oddział dorzucamy kolejną publikację do wyboru. Pamiętaj tylko, że ilość dostępnych książek w zabawie jest ograniczona.
Kto pierwszy, ten lepszy!
Z naszej zabawy są wykluczeni szczęśliwi posiadacze Biletów bez kolejki.
Data:
sobota, 13.05.2023, 19:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Dom Uphagena
Lokalizacja:
Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich
ul. Długa 12
80-827 Gdańsk

Bilety:
Wstęp - 1 PLN