Odwiedź miejsce, które Niemcy zaatakowali 1 września 1939 roku w tym samym czasie Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Dziś to miejsce jest poświęcone pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, którzy w wielu wypadkach ponieśli największą ofiarę na rzecz naszej ojczyzny.
W programie dwa oprowadzania, o godz. 19.00 i 20.00 poświęcone wystawie „Gedania i nie tylko” o sporcie w przedwojennym Gdańsku. Jeśli dysponujesz pamiątkami z tego okresu albo informacjami o Polakach z WMG możesz spotkać się z nami. Uzupełnijmy razem historię międzywojennego Gdańska.
Na wystawie można zobaczyć zdjęcia, dokumenty, elementy wyposażenia placówki pocztowej oraz rzeczy osobiste rozstrzelanych przez Niemców polskich cywilów, którzy 1 września 1939 r. bronili gmachu Poczty.
Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.
Misją naszego Muzeum jest zachowanie pamięci o działalności patriotyczno-społecznej Polaków z Wolnego Miasta Gdańska oraz obronie Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1 w Gdańsku 1 września 1939 roku jako symbolu oporu wobec terroru hitlerowskiego podczas II wojny światowej.
W każdym z oddziałów będą obowiązywać ograniczenia w ruchu podyktowane zasadami bezpieczeństwa każdego z udostępnionych obiektów.
Godziny zwiedzanie 19:00 – 01:00, ostatnie wejście 23:50
Muzeum Gdańska? Byłem tu!
Ile muzeów jest w stanie zwiedzić uczestnik podczas Nocy Muzeów? Pora to sprawdzić! Zapraszamy Cię do wybrania się w nocną podróż po oddziałach Muzeum Gdańska.
Odwiedź przynajmniej 3 oddziały i wykonaj w nich selfie.
Następnie wrzuć posta na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hasłem „Muzeum Gdańska? Byłem/am tu!”, oznaczając profil „Muzeum Gdańska”. Napisz, jakie miejsca przedstawiają fotografie (np. Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej).
Wyślij nam wiadomość Messengerem z linkiem do posta lub jego screenem oraz nazwą książki wydanej przez nasze Muzeum, którą chciał(a)byś otrzymać.
Uważasz, że nasze wyzwanie to dla Ciebie pestka? Za każdy kolejny oddział dorzucamy kolejną publikację do wyboru. Pamiętaj tylko, że ilość dostępnych książek w zabawie jest ograniczona. Kto pierwszy, ten lepszy!
Z naszej zabawy są wykluczeni szczęśliwi posiadacze Biletów bez kolejki.
Data:
sobota, 13.05.2023, 19:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Poczty Polskiej
Lokalizacja:
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
80-800 Gdańsk

Bilety:
Wstęp - 1 PLN