17 maja, od godziny 19 do północy w „Noc Spawacza” w Muzeum Miasta Gdyni będziemy zwiedzać, tworzyć, tańczyć i podziwiać wystawy jakby nie było jutra.
„Noc Spawacza” to w kilku słowach: wystawy, warsztaty, dj set, sitodruk i stoczniowe kroniki filmowe. W rzeczywistości to dosłownie tylko kilka godzin by na własne oczy zobaczyć rzadko eksponowane dzieła niepokornego twórcy – którego barwność postaci nie da się zmieścić w żaden schemat biograficzny – Kazimierza Ostrowskiego.
„Noc Spawacza” to niepowtarzalna okazja by pokazać się na mieście z własnoręcznie zrobioną maską spawacza, a także koszulką i torbą ze stoczniową grafiką zrobioną metodą sitodruku.
Zainspirowani twórczością Kacha roztańczymy się do industrialnych dźwięków DJ-set’u Bartosza Hervy by później, przed samym snem wyciszyć się podczas oglądania stoczniowych kronik filmowych. Do snu ostatecznie zaprowadzi nas warkot maszyn, rytmiczny stukot z fabrycznych hal i szum fal przekształcone w geometryczne formy na barwnych obrazach z cyklu „spawcze” Kazimierza Ostrowskiego.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni:
- godz. 19:00 – 24:00 – Udostępnienie obiektu dla zwiedzających
- godz. 19:00 – 22:00 – Wcale nieospale! – otwarte warsztaty z tworzenia maski spawacza
.
Dzień powoli się kończy, ale wcale nie jesteśmy senni! Barwy, kształty i swoboda emanujące z obrazów Kacha napełniają nas energią. Nasze moce przerobowe wykorzystamy do stworzenia tekturowych masek spawacza, które po ozdobieniu będziemy mogli zabrać ze sobą na miasto. Wszystkich chętnych do stworzenia prostych w formie masek zapraszamy na warsztaty w „Noc Spawacza”, 17 maja, od 19:00 do 22:00, do Muzeum Miasta Gdyni. Przypływ energii i dobra zabawa gwarantowane.
. - godz. 19:00 – 22:00 DJ-set
.
Bartosz Hervy to artysta o wielu twarzach. Jedną z nich, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, będzie spawacz. W swoim DJ Secie muzyk i producent płynnie przejdzie od zimnej i nowej fali, przez electro, spajając czy nawet spawając wszystko w industrialne dźwięki. Bartosz Hervy znany jako członek formacji Blindead czy z autorskiego projektu HRV, jest również kompozytorem muzyki teatralnej, w Muzeum Miasta Gdyni, w „Noc spawacza”, 17 maja, od godziny 19:00 do 22:00 wprowadzi nas w iście stoczniowy klimat.
. - godz. 19:00 – 22:00 Ekologiczne warsztaty z sitodruku ręcznego
.
17 maja, w „Noc Spawacza” będziemy tworzyć maski, zwiedzać wystawy, poruszać się do rytmów DJ-setu i nadawać ubraniom nowe życie. Za pomocą techniki sitodruku przeniesiemy kształty charakterystyczne dla twórczości Kazimierza Ostrowskiego na tkaniny. Niezależnie od wieku czy doświadczenia każdy będzie miał okazję nieodpłatnie nanieść jednokolorową grafikę na ubranie, torbę czy inną tkaninę za pomocą matryc sitodruku.Zachęcamy do przyniesienia własnych tekstyliów (zalecamy jasne materiały) lub zakupu bawełnianych koszulek i toreb na miejscu w muzealnym sklepie.Podczas bezpłatnych warsztatów z sitodruku ręcznego pod czujnym okiem Fundacji Morze będziemy uczyć się jak odbijać wzory, tworząc unikalne tekstylia łącząc tym samym sztukę z troską o środowisko.Drukować będziemy przy użyciu farb wodnych, które są miękkie, trwałe i niezmywalne, a jednocześnie bezpieczne dla planety. To unikalna okazja, by odświeżyć swoje ubrania, nadać im nowy, iście artystyczny wygląd a jednocześnie promować zrównoważoną modę w myśl zasad upcyklingu.
. - godz. 19:00 – 00:00 stoczniowe kroniki filmowe, wystawy (ostatnie wejście 23:30)
.
Podczas Nocy Muzeów przeniesiemy się do lat 50. i 60. XX w., obserwując wymagającą pracę stoczniowców. W muzealnym kinie na własne oczy zobaczymy na czym polega tzw. wodowanie boczne i czym jest suchy dok oraz jak rozwój technologii okrętowej zmieniał oblicze gdyńskiego zakładu. Pokazywane podczas „Nocy Spawacza” materiały z Polskiej Kroniki Filmowej dokumentują wybrane epizody z życia Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, nakreślając historyczny kontekst dla portretów spawaczy i hutników autorstwa Kazimierza Ostrowskiego.
Data:
czwartek, 17.07.2025, 19:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Miasta Gdyni
Lokalizacja:
Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
81-374 Gdynia

Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN