Sibylle Bergemann to jedna z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie. Dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawiło publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.
Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii. Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.
Program Nocy Muzeów:
- godz. 19:00 – 1:00 – Zwiedzanie obiektu. / Wystawa czasowa „Sibylle Bergemann. Fotografie” oraz pokazy filmu o artystce
Wystawa stała – Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku
Dzięki strategiom kolekcjonerskim Muzeum Miejskiego w Gdańsku, którego zbiory po wojnie odziedziczyło obecne Muzeum Narodowe, posiadamy wartościowy zbiór nowoczesnej sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX wieku.
To niemal 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku. W pierwszych dekadach XX wieku, wpisując się w nowatorskie tendencje największych ówczesnych muzeów niemieckich, gdańskie Muzeum Miejskie pozyskało prace artystów takich jak – by wymienić zaledwie kilku najważniejszych – Ernst Barlach, Lovis Corinth, Georg Kolbe, Max Slevogt, Max Beckmann czy Emil Nolde.
To zbiór wyjątkowy ze względu na klasę prezentowanych dzieł, ale i dlatego, że stanowi on świadectwo odwagi ówczesnych gdańskich muzealników w podejmowaniu kolekcjonerskich decyzji i dbałości o dokumentowanie nowych zjawisk artystycznych.
Data:
sobota, 13.05.2023, 19:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Lokalizacja:
Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
80-828 Gdańsk

Bilety:
Wstęp bezpłatny - 0 PLN