Meduza | Warsztaty edukacyjne w ramach Nocy Muzeów 2023
Sala wystawiennicza, sala nr 1
Wstęp: bezpłatny
Liczba miejsc ograniczona
Zapisy: Dominika Jastrzębska | d.jastrzebska@laznia.pl
- 17.00 | grupa wiekowa: 6-8 lat
- 19.00 | grupa wiekowa: 9-12 lat
Uczestnicy i uczestniczki pod okiem prowadzących odwiedzą wystawę oraz wezmą udział w warsztatach artystycznych inspirowanych twórczością Katarzyny Serkowskiej, artystki tworzącej w nurcie bioartu.
Podczas zajęć dzieci wysłuchają opowieści o Meduzie – zwierzęciu mocy, a także o sztuce pokonywania żalu i smutku, o akceptacji przeciwieństw losu i przetwarzaniu ich w wewnętrzną siłę. Z przygotowanych materiałów stworzą własne meduzy, które zabiorą ze sobą do domu. Kontakt z wystawą wzbogaci ich wiedzę i pozwoli im lepiej zrozumieć koncepcje artystki.
„Gdy wszystko wydaje się ciemne, straszne, nie wiadomo gdzie zmierza ani jak się skończy – zapoznaj się ze zwierzęciem mocy MEDUZĄ” (Maria Bucardi).
Inspiracją prac Katarzyny Serkowskiej są emocje związane z poczuciem osobistej straty. Tworzywem artystki stały się m.in. łzy, które w jednej z prezentowanych instalacji (nawiązującej do wiktoriańskich łzawników) ze znaku żałoby zmieniają się w symbol mocy pokonywania smutku, stają się punktem wyjścia do tworzenia nowego życia.
Przegląd prac wideo o przemocy
godz. 19.00
Sala kinowa
Artyści: Janka Bankousky, Dasha (Darya), Brian (Halouchyk), Mariya Hoyin, Antonia Luxem, Fran Orallo, Roberta Stubs, Gina Peyran Tan
Kuratorka: Jolanta Woszczenko
Jak jest różnica pomiędzy przemocą, agresją i terrorem? Jakie są współczesne formy przemocy, agresji i terroru? Jakie warunki muszą zaistnieć, aby sprawca/cy czuli się bezkarni? Jakie są relacje ofiar/y z oprawcą/cami. Jakie są skutki przemocy, agresji i terroru? Czy jesteśmy w stanie im zapobiegać? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Przegląd prac wideo nadesłanych na konkurs 15 IN OUT Festiwalu, które nie znalazły się w konkursie głównym, a których wspólnym mianownikiem był temat
przemocy, agresji i terroru. Prace ukazują przemoc z perspektywy artystów, którzy nie tylko są jej świadkami, ale również często ofiarami. Jednym ze sposobów przepracowywania doznanych traum jest dzielenie się swoimi doświadczeniami. Podczas przeglądu będzie można także zobaczyć prace, które nie tylko są analizą współczesnych form przemocy i agresji, ale również manifestacją wspólnoty z pokrzywdzonymi i uciemiężonymi. Podczas przeglądu przedstawimy współczesne formy przemocy, agresji i terroru nie tylko w Ukrainie i Białorusi, ale również w Azji czy Ameryce Południowej.
Na konkurs organizowany w ramach 15 Festiwalu IN OUT 2022, którego tematem przewodnim był relacja obrazu ruchomego z designem, nadesłano ponad trzysta sześćdziesiąt prac, z czego znaczna część nie dotyczyła tematu przewodniego, a poruszała temat przemocy na świecie.
Filmy w języku polskim i angielskim.
Koniec przemocy, czytanie performatywne
Sala kinowa,
godz. 20.30
Koordynator: Kacper Nadolski
Koniec przemocy to dramat opublikowany przez Bognę Burską i Magdę Mosiewicz w 2016 roku. Dziś, w roku 2023, wciąż pozostaje boleśnie aktualny. Czy można systemowo poradzić sobie z przemocą? Czy Polki i Polacy mogliby stworzyć razem bezpieczne państwo? Głos w tej sprawie pragniemy oddać kobietom. Jednocześnie zachęcamy do dyskusji — czytanie performatywne „Końca przemocy” z udziałem widzek i widzów będzie okazją do zastanowienia się gdzie tkwi sedno problemu przemocy, gdzie przemoc dotyka Polki i Polaków oraz czy jesteśmy w stanie zagwarantować sobie jej permanentny koniec.
Czytanie odbędzie się w języku polskim i zostanie zaprezentowane przez aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
Wystawa „Akwa Afekty” Katarzyna Serkowska
Opowieść o poszukiwaniu ekspresji dla emocji – uwięzionych w wodzie. Łzy, które są wyrazem straty, włączone zostają w obieg natury i otwierają nowy cykl. Jest to też opowieść o naszej więzi z naturą, odwieczną cyrkulacją w niej zachodzącą, będącą źródłem siły, odnowy i wewnętrznego wzrostu. W prezentowanych instalacjach artystka wykorzystała biologiczne medium, jakim jest woda, woda z jej ciała (łzy) i żywe organizmy — rośliny. Artystka połączyła naukę z mitologią, bio-art z symboliką. W swoich pracach poszukuje powiązań człowieka z naturą, więzi dających poczucie sensu i definiujących ludzką egzystencję.
Wystawa jest częścią programu Inkubator CSW ŁAŻNIA i realizowana jest w ramach nagrody przyznanej artystce przez CSW ŁAŹNIA w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2022.
Program Nocy Muzeów:
- godz. 17:00 – 24:00 – Możliwość zwiedzania wystawy Katarzyny Serkowskiej „Akwa Afekty” przez cały wieczór
- godz. 17:00 oraz 19:00 – warsztaty edukacyjne „Meduza” – (zapisy!!)
- godz. 19:00 Przegląd prac wideo o przemocy
- godz. 20:30 Koniec przemocy – czytanie performatywne
Data:
sobota, 13.05.2023, 12:00 -00:00
Wykonawca / Organizator:
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
Lokalizacja:
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na Dolnym Mieście
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

Bilety:
Wstęp - 1 PLN