Muzeum Nauki Gdańskiej Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Główną atrakcją jest kolekcja zegarów, z których najstarszy powstał w średniowieczu. W 2011 r. uruchomiono tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy. Zobaczyć także można mechanizm z najdłuższym na świecie wahadłem. Podczas Nocy Muzeów zaprezentujemy cztery koncerty carillowe. Ten wyjątkowy instrument znajduje się na wieży kościoła.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Nauki Gdańskiej:
- godz. 19:00 – 01:00 – Udostępnienie obiektu dla zwiedzających
Muzeum powstało w 1996 r. jako Muzeum Zegarów Wieżowych – jedyna taka instytucja w Polsce. Zgromadzono tu kolekcję zegarów od XIV do XXI wieku.
W muzeum znajduje się oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych w Europie. Są tu też dwa rekordowe zegary: pierwszy na świecie zegar pulsarowy (odbierający impulsy gwiazd-pulsarów) i zegar z najdłuższym wahadłem na świecie – 31,22 m. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które ma czynne carillony. Instrument w wieży kościoła św. Katarzyny składa się z 50 dzwonów.
Sam kościół jest najstarszym kościołem parafialnym w Gdańsku. Jego początki upatruje się w końcu XII wieku, jednak pewna jest dopiero pierwsza połowa XIII stulecia. Wieżę wzniesiono w XV wieku. W 1634 roku gotycka wieża otrzymała wspaniały barokowy hełm autorstwa Jakuba van den Blocka. Z kościołem związanych było wielu wybitnych gdańszczan, szczególnie ludzi nauki z Janem Heweliuszem na czele (w prezbiterium kościoła znajduje się grobowiec tego najsłynniejszego po Koperniku astronoma z ziem polskich).
Zwiedzanie wystawy stałej do poziomu carillonu (nie ma możliwości wejścia na taras widokowy)
Data:
sobota, 17.05.2025, 19:00 -01:00
Wykonawca / Organizator:
Muzeum Nauki Gdańskiej oddział Muzeum Gdańska
Lokalizacja:
Muzeum Nauki Gdańskiej
ul. Profesorska 3
80-849 Gdańsk

Bilety:
Wstęp - 1 PLN