Pierwsze wzmianki o rozwoju gdańskiego szpitalnictwa pochodzą z okresu panowania krzyżaków, zakonu którego misją była opieka nad chorymi podróżnymi na terenie Ziemi Świętej. Początkowo instytucje szpitalne zakładano przy kościołach. Najwcześniej powstał czynny do 1382 r. Szpital Świętego Ducha (1310-1311). Na przełomie XIV/XV w. powstały szpitale: Bożego Ciała (1351), św. Barbary (1387), św. Elżbiety (ok. 1393), znajdujący się poza murami miasta lazaret oraz szpital dla marynarzy przy kościele św. Jakuba na Młodym Mieście (1414).
W epoce nowożytnej działalność gdańskich instytucji podlegała procesom specjalizacji. W 1541 r. w Szpitalu Świętej Elżbiety utworzono wydzielony oddział dziecięcy. W 1549 r. powstał oddział dla umysłowo chorych. Osoby cierpiące na zaburzenia w całej Europie zamykano wówczas w więzieniach, bądź – w wielu przypadkach – uznawano za opętane. W XVII w., w związku z zagrożeniem epidemią dżumy, na terenie Gdańska stworzono dom dla zadżumionych.
Na przygotowanej przez dr hab. Adama Szarszewskiego oraz dr Piotra Paluchowskiego wystawie znajdzie się około 50 oryginalnych eksponatów oraz ryciny, grafiki ilustracje i XIX-wieczne zdjęcia, które ilustrują zwykły dzień grup społecznych korzystających z usług szpitali gdańskich. Wśród prezentowanych zabytków warto zwrócić uwagę na przywilej króla Zygmunta II Augusta z 1552 r. dla gdańskiego sierocińca przy szpitalu św. Elżbiety, a także liczne przedstawienia gdańskich szpitali z okresu nowożytności (w formie oryginałów i reprodukcji).
Na salach wystawowych zostanie zaprezentowany także wyjątkowy kartusz natrumienny ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku odnaleziony w 2009 r. w kościele św. Jakuba. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników można go przypisać konkretnej osobie – należał do mieszczanina gdańskiego Gotthilfa Bergemanna. Zabytek zawiera także inskrypcję informującą o żywocie zmarłego.
Wystawę można zwiedzać do 29 marca 2020 z wyłączeniem poniedziałków, wtorków i dni świątecznych.
Data:
czwartek, 13.02.2020 - niedziela, 29.03.2020
Godzina 11:00
Wykonawca / Organizator:
Domu Uphagena
Lokalizacja:
Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich
ul. Długa 12
80-827 Gdańsk

Bilety:
Bilety ulgowe - 5 PLN
Bilety normalne - 10 PLN